Op.Dr.Gülden ÖZDEN
01.07.2022
05445021626 info@guldenozden.com
PRP

 (Platelet Rich Plasma) Tedavisi

Kök hücre mantığından yola çıkan PRP (Platelet Rich Plasma) yöntemi, kırışıklık, cilt yenileme, yara izi ve sivilce izleri ve saç dokülmesi tedavisinde kullanılmaktadır.Prp tedavisinin daha etkili olması için özel kit kullanılmalıdır.

PRP tedavisi için hastanın kendi kanı alınarak, 8 dakika boyunca 3000 devir/ dakika santrifüj edilir. DNA aktivasyonu sağlayan özel bir kit ile birleştirilir. Aktive olmuş trombositler ve lökositler büyüme faktörleri salgılar.  PRP yönteminde, büyüme faktörleri kök hücrelerin göçünü ve çoğalmasını tetikler. Böylece dokuda yenilenme meydana geldiği düşünülmektedir. Bu yöntemin en önemli avantajı hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve alerji riski taşımamasıdır.

PRP yöntemi ve merak edilenler
 
1) PRP tedavisinde önerilen uygulama sayısı kaçtır ve uygulama aralıkları ne olmalıdır?
 
PRP yöntemi 2 ila 4 haftalık aralarla yapılabilir. PRP  tedavisi için ortalama  3 ila 4 seans önerilmektedir.
 
2) PRP tedavi seansları sona erdiğinde, ne kadar sure sonra tekrar edilmelidir?
 
Genel olarak, tedavi idamesinin 8 ila 10 ayda bir yapılabilir.
 
3) Beklenen cilt yenilenme etkisi ortalama olarak ne kadar sürer?

 Yaşlanma süreci devam ettiği için idame tedavisi gereklidir. Prp tedavisi saç dökülmesinin önlenmesi ve yeni saç çıkmasındada oldukça etkili bir yöntemdir.

Fibrocell  (Kök Hücre Yöntemi)
 
Fibrocell yöntemi yani kök hücre yöntemi cilt gençleştirme yöntemleri arasında giderek öne çıkan bir uygulamadır. Bu yöntemde kişinin kulak arkası derisinden alınan küçük bir parça ile   fibroblast adı verilen  kök hücreler doku kültürlerinde çoğaltılır. Elde edilen yoğun hücre kokteyli tekrar deriye verilir.
Fibrocell yönteminin kullanım alanları nelerdir:

Yüz ve dekolte bölgesinde kırışıklıkların azaltılması

Özellikle çene ve boyun bölgesinde gözlenen sarkmalar

Akne ve suçiçeği sonrası kalan çukur biçiminde izlerin doldurulması

Güneş hasarı ve sigara gibi çevresel etmenler nedeniyle canlılığını yitirmiş, mat ve gözenekli görüntünün  tedavisi

Dudakların biçimlendirilmesi ve dolgunlaştırılması

Yanık ve cerrahi izlerinin tedavisi

Kronik yaraların tedavisi 

Fibrocell yönteminde kişiye yoğunlaştırılmış olarak verilen fibroblast hücrelerinin özellikleri nelerdir? 
Fibroblast hücreleri vücutta kolajen sentezinden sorumlu temel hücrelerdir. Kolajenin  yanında elastik lifler ve  hyaluronik  asit  fibroblastlar tarafından oluşturulurlar. İnsan bağ dokusunda bulunan fibroblast hücreleri yara iyileşmesi ve doku onarımında çok önemli rol oynarlar. Ancak 25 yaşından sonra kişideki fibroblast hücreleri azalmaya başlar ve bu azalma sonucu ciltte sakma ve kırışıklıklar orta çıkmaya başlar.
 
Fibrocell yönteminde üretilecek labaratuarda fibroblastlar nasıl alınır?
 
Kulak arkası derisinden lokal anestezi ile 2-3mmlik bir deri parçasının alınması yeterlidir. Bu parçadaki fibroblast hücreleri laboratuarda doku kültürlerinde çoğaltılırlar. Kişiden kişiye değişmekle birlikte bir ay kadar sonra birinci yoğun  fibroblast içeren solüsyon elde edilmiş olur. Cilde ilk uygulama yapıldıktan sonra da laboratuarda üretim sürdürülür. Yeni elde edilen solüsyonlar  ikinci ve üçüncü seanslarda kullanılırlar.
 
Uygulama nasıl yapılır?
 
Uygulama yapılacak bölge lokal anastezik kremlerle (EMLA) uyuşturulduktan sonra laboratuardan gönderilen fibroblast kültür sıvısı orta deriye mezoterapi yöntemindeki gibi küçük zerklerle verilir. Her uygulamada  ortalama 20-40 milyon kadar  fibroblast hücresi deri içine verilmektedir.  Tedavi genellikle 4 hafta arayla 3 seans uygulanır. Üç seansın sonunda cilde verilen hücre sayısı 100 milyona çıkabilir.

Gülden ÖZDEN

  • 23 Nisan Mh. Mithatpaşa Cd. No:7 Salus Klasik Sitesi B Blok D:B, 16230 Nilüfer

  • 05445021626

  • info@guldenozden.com

ÇALIŞMA SAATLERİ

  • Haftaiçi 9:00 - 17:00
  • Cumartesi 9:00 - 20:00
  • Pazar Kapalı

Haber Al