Allurion Yutulabilir Mide Balonu

Op. Dr. Gulden Ozden

Yaşamına Değer Kat.

Bize Ulaşın

0541 502 16 56
Uygulamalar
Allurion Mide Balonu

Allurion Yutulabilir Mide Balonu Nedir?

Farklı nedenlerin sonucunda oluşan kilo problemi kişilerin hayatlarını zorlu bir hale getirebiliyor. Sebepten bağımsız olarak, kişilerde fazla kilo problemi nedeniyle, hem fiziksel hem de psikolojik sorunlar ortaya çıkabiliyor. Kilo probleminin çözümü için oldukça farklı yöntemler mevcut. Bu noktada Allurion firmasının bizlere sunduğu Elipse mide balonu, oldukça yenilikçi bir çözüm sağlıyor. Cerrahi bir işlem gerektirmeyen Allurion Yutulabilir Mide Balonu, ağız yoluyla mideye yerleştirildiğinden yutulabilir mide balonu adı ile de bilinmektedir. Elipse mide balonunun uygulanması, ortalama olarak 15 ila 20 dakikalık bir süre almaktadır. Uygulamanın ardından kontrollü bir diyet programı ile 4 ay sonunda kişilerin vücut ağırlığının ortalama %10 ila 15 arasında azalması beklenir.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

İnce tüplü bir kapsül halinde olan Allurion Elipse mide balonu yutulduktan hemen sonra, doktor tarafından mideye inip inmediğini kontrol etmek amacıyla röntgen çekilir. Kapsülün mideye indiği tespit edildikten sonra allurion mide balonu, tüp aracılığı ile özel solüsyonu doldurulur. Ardından,  balonu şişiren kateter, doktor tarafından çıkarılır. Hasta günlük yaşamına rahatlıkla devam eder. Balon midede yer kapladığından doğal olarak daha hızlı bir şekilde doyma hissine kavuşulmasını sağlar. Elipse mide balonu oldukça kolay bir şekilde yutulabilir. Fakat öncesinde, işlem için doktor tarafından, bu prosedüre uygun olup olunmadığı belirlenir.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu’nun Avantajları Nelerdir?

Allurion yutulabilir mide balonunun geleneksel mide balonlarına göre avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 •  Endoskopi işleminin yapılmaması
 •  Cerrahi bir uygulama olmadığından ameliyathane ortamına gerek kalmaması
 • Anestezi kullanılmaması
 • Doğal yollarla vücuttan atılması
 • Komplikasyon oranının oldukça düşük olması
 • İşlemin hemen ardından gündelik hayata hemen dönülebilmesi
İletişim formu
Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bize ulaşın

Sıkça Sorulan Sorular

Allurion Elipse mide balonu ile;

 •       Tokluk hissine çok daha hızlı ulaşılır.
 •       Tokluk hissi uzun olacağından, atıştırma isteği azalır.
 •       Öğünde tüketilen porsiyonlar küçülür.

·        Sizlere hediye edilecek olan akıllı tartı ve saat ile birlikte planlı bir şekilde kilo vermenizi sağlar.

Allurion Elipse mide balonu uygulaması, herkese uygun değildir. En önemli kriterlerden bir tanesi vücut kitle indeksidir. Buradaki temel seviye ise vücut kitle indeksinin ortalama olarak 27 ila 35 arasında olmasıdır. İşlemin yapacak olan uzman doktor tarafından yapılan muayenede, hastanın tedavi geçmişi, daha önceden geçirilen cerrahi işlemler ve herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığı incelemeye alınır. Bunun dışındaki kriterleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 •       18 ila 65 yaş arasında olunması
 •       Obezite sorunu yaşayanlar

·        Belirli bir diyet programı uygulayıp başarılı olamayanlar

 •       Daha öncesinde mide özelinde cerrahi işlem geçirenler
 •       Yüksek alkol tüketen kişiler
 •       Hamileler

·        Ülser veya reflü gibi sorunları bulunan kişiler

İşlem sonrasında doktorunuzun kontrolünde özel bir diyet programına girmeniz gerekmektedir. Program yardımıyla yeme-içme alışkanlıklarınızı ufak hedeflerle değiştirebilirsiniz. Allurion’un sizlere hediye ettiği akıllı tartı, akıllı saat ve mobil uygulama ile kilo verme sürecinizi ve etkenleri sürekli takip edebilirsiniz. Program dahilinde tüm verileri diyetisyeniniz ve doktorunuz ile paylaşarak doğru yönledirilebilirsiniz.  Yine uzman doktorunuzun tavsiye ettiği egzersiz planına uymanız ile birlikte program sonucunda kalıcı olarak kilo kaybeder ve balon vücuttan atıldıktan sonra bile rahatlıkla kilonuzu koruyabilirsiniz.

İntragastrik balon olarak da bilinen elipse mide balonu, cerrahi işlem gerektirmeyen kilo verme yöntemleri içerisinde günümüzde en popüler olanlardan birisidir. Mide balonunun vücuda alınma şeklinden mide balonunun vücuttan atılma şekline kadar pekçok konuda diğer mide balonlarından ayrılan elipse mide balonu, etkisel anlamda diğer mide balonlarına benzer özellikler taşımaktadır fakat bazı farklılıkları da mevcuttur. Öncelikle benzerlikleri ele alacak olursak ; elipse mide balonu uygulaması ile kaybedilen vücut ağırlığı diğer mide balonlarına benzer bir şekilde ortalama, kişinin vücut kütlesinin 10-15%’i kadardır. Aynı zamanda, diğer mide balonlarına benzer olarak vücutta gösterdiği etki, elipse mide balonu vücuttan dışkı yoluyla atıldıktan sonra devam etmemektedir. Elipse mide balonunun etkisel anlamda diğer mide balonlarından en büyük farkı, mide balonunun vücutta bulunma süresidir. Günümüzde, yaygın olarak kullanılan mide balonu çeşitlerinin pek çoğunun kullanım süresi 6 ay veya 6 aydan daha fazladır. Elipse mide balonu, 4 aylık bir süre içerisinde hedeflenen kilo kaybına yardımcı olarak diğer mide balonlarından ayrılmaktadır.

Elipse yutulabilir mide balonu ile kilo vermeyi hedefleyen kişilere, elipse mide balonu kullanım süresi boyunca, uygulamaları gereken bir diyet listesi verilmekte ve diyet takibi uzman doktorlar tarafından sağlanmaktadır. Elipse mide balonu kullanımı süresince (4 ay) kişilerin bu diyet listesine uymaları beklenmektedir. Kullanım süresi sonunda, hedeflenen kilo kaybı vücut kütlesinin 10-15%i kadardır. Fakat allurion mide balonu kullanımı sonunda kişinin verdiği kilo miktarı, diyet listesine uyup uymadığına ve bu süreci egzersizlerle destekleyip desteklemediğine bağlı olarak değişmektedir.

Cerrahi işlem gerektirmeyen bir kilo verme yöntemi olan allurion mide balonu uygulaması, kişilerde görülme sıklığı açıklanan raporlara göre yok denecek kadar az olsa da bazı riskler taşımaktadır. 

 • Mide çıkışı tıkanması ( bir diğer adı ile balon hiperinflasyonu)
 • Akut pankreatit
 • Mide ülseri
 • Balon kayması

Yutulabilir mide balonu uygulamasının taşıdığı bu riskleri, hastayı uygulama konusunda detaylı bilgilendirme ve uygulama sürecinin doktor tarafından yakın takibi ile önlemek mümkündür.

Yutulabilir mide balonu uygulaması sonrasında, vücutta bazı kısa süreli rahatsızlıklar meydana gelebilir. Vücut, mide balonunu yabancı bir madde olarak algılayarak bazı tepkiler vermekte fakat uygulamanın 1 ila 2. haftasından itibaren bu tepkiler normale dönmektedir. Aşağıda yer alan yan etkilerin 1-2 haftadan uzun sürmesi durumunda yutulabilir mide balonu uygulamasını gerçekleştiren doktorunuz ile iletişime geçmeniz tavsiye edilmektedir.

 • Midede yanma hissi
 • Bulantı
 • Öğürme hissi
 • Ağrı
 • Kramp

Yutulabilir mide balonu uygulamasına başladığınız süreçte ağrılarınızın şiddetlenmesi durumunda mutlaka doktorunuz ile iletişime geçiniz.

Günümüzde uygulanan kilo verme yöntemlerinin hiçbirinde, verilen kilonun geri alınmayacağına dair bir garanti bulunmamaktadır. Allurion yutulabilir mide balonu uygulaması sırasında verdiğiniz kiloları korumak için sağlıklı ve düzenli beslenmeye devam edip, beslenmenizi egzersiz ile destekleyebilirsiniz.

4 aylık süreci tamamladığınız elipse mide balonu uygulamasının ardından sürece devam etmek istediğiniz durumda, gerekli kontroller yapıldıktan sonra elipse mide balonu tekrar uygulanabilmektedir.

Blog