Kolonoskopi

Op. Dr. Gulden Ozden

Yaşamına Değer Kat.

Bize Ulaşın

0544 502 16 26
Uygulamalar

Kalın bağırsağın incelenmesi için yapılan bir tür işlem olan kolonoskopi Türkiye de de oldukça yaygınlaşmakta. Bu durumun beraberinde çeşitli soruları da getirdi işte o sorular şu şekilde. Kolonoskopi nedir? Kolonokopi Neden Yapılır? Kolonoskpi’nin zararları nelerdir? Kolonoskopi Nasıl Yapılır? Kolonoskopi’nin yapılma nedenleri nelerdir?Gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kolonoskopi Nedir?

Latince “kolon” olarak adlandırılan kalın bağırsağın incelenmesi için yapılangörüntüleme tekniğine “kolonoskopi” denir. Kolonoskopi işlemi, kıvrılabilen, ucunda yüksek çözünürlüklü kamera ve ışık kayanağı bulunan, yaklaşık olarak parmak kalınlığındaki hortum vasıtasıyla kalın bağırsağın tamamının monitörden izlenerek incelenmesidir. Kolonoskopi işleminde endoskop adı verilen hormon şeklindeki cihaz ilemakattan gidilerek kalın bağırsağın tamamı incelenir. Kıvrılabilme özelliğine sahip olan kolonoskopi aleti, kalın bağırsağın kıvrımlı ve büküntülü kesimlerinden kolayca geçerek kalın bağırsağın çekum adı verilen bölüme erişmesi sağlanır. Çekum adı verilen bölüm ise kalın bağırsağın ince bağırsağa bağlandığı bölümdür.

Birçok Avrupa ülkesi ve Amerika Birleşik Devletlerinde, kolonoskopi 50 yaş üzeri bireylerde check-up programının standartları arasında yer almaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucuna göre 3-5 yıl aralıklarla yapılan kolonoskopi takiplerinin kolon kanserinden ölüm riskini %75 oranında düşürdüğü belirtilmektedir. Uzmanlar, 50 yaşını aşmış her sağlıklı bireyin düzenli aralıklarla kolonoskopi incelemesi yaptırması gerektiğini ifade etmektedir. Kolonoskopi işlemi tecrübeli kişiler tarafından uygun koşullarda gerçekleştirilirse tanı koyma ihtimali %95-98 gibi yüksek seviyelere ulaşabilir. Ancak kolonoskopi işlemi yalnızca tanı koymak amacıyla uygulanmamaktadır. Kolonoskopi işlemi ile kolon iç duvarında meydana gelen kanamaları durdurma ve kolondaki darlık nedeniyle stent yerleştirme gibi tedavisel amaçlı da uygulanabilir.

Kolonoskopi Neden Yapılır?

Kolonoskopi işlemi tanı ve tedavi amacıyla uygulanan görüntüleme yöntemlerinden biridir.Bağırsak kanseri, iltihabi bağırsak hastalıkları ve bağırsak divertikülü gibi hastalıkların teşhisinin konulması sağlanabilir. Ayrıca parça alınarak patolojik tetkik yapılması da amaçlanabilir. Gerekli durumlarda iç organların fotoğraflarının alınması da mümkündür. 

Kalın bağırsağın içinde tümörel bir kitleden şüphenildiğinde veya makattan gelen kanamanın nedenini tespit etmek için kolonoskopi yönteminden faydalanılır. Ayrıca kalın bağırsak kanserinin başlıca nedenlerinden biri polip adı verilen küçük ve iyi huylu urlardır. Ancak bu urlar zaman için büyüyerek kötü özellikler kazanabilir ve kanserleşebilir.Kolonoskopi yönteminde polip adı verilen bu urlar çıkarılarak hasta tedavi edilebilir.

İletişim formu
Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bize ulaşın

Sıkça Sorulan Sorular

 • Açıklanamayan karın ağrısı,
 • Açıklanamayan kilo kaybı,
 • Kanlı ve mukuslu dışkılama,
 • Rektal kanama,
 • Barsak poliplerinin takip ve tedavi edilmesi,
 • Ailede kolon kanserisi öyküsü,
 • Demir eksikliği anemisi,
 • Dışkıda gizli kan pozitifliği,
 • Barsak kanseri operasyonu geçirilmesi,
 • Hemoroid,
 • 40 yaş sonrasında barsak hareketlerinde değişiklik görülmesi, (ishal atakları ve kabızlık gibi)
 • Keçi pisliği gibi dışkılama,
 • Dışkılama hissi olup tuvalete gidildiğinde dışkılayamama,
 • Crohn ve C. Ülseroza gibi hastalıkların takip ve tedavisi,
 • Dışkı çapında incelme,
 • Bağırsak grafisinde darlık ve doluş defekti tespit edilmesi,
 • Hastalıkların yanı sıra 50 yaş üzeri her sağlıklı birey mutlaka kolonoskopi yaptırmalıdır.
 • Kolonoskopi işleminden bir gün önce sulu gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Kesinlikle taneli ve katı gıdalar tüketilmemelidir. Bol miktarda su içilmeli ve çorba tüketilmelidir.
 • Vişne ve nar suyu gibi meyve sularının içilmemesi önerilir. Aksi halde kolonoskopi sırasında kan görümü verebilir.
 • Kolonoskopi işleminden 6 saat önce yeme içme kesilmelidir.
 • Kolonoskopi öncesinde bağırsak boşaltıcı ilaçlar verilebilir. Uygulama öncesinde verilen ilaçların yarısının saat 16:00’da, diğer yarısının ise 19:00’da içilmesi önerilmektedir. Ayrıca ilacın bir meyve suyuna katılıp içilmesi kolaylık sağlayabilir.
 • Kolonoskopi öncesinde verilen ilaçların müshil etkisine sahip olduğunu unutmayınız. İlacın alımı sırasında bol miktarda su tüketilmelidir. Aksi halde vücutta su ve tuz kaybı meydana gelebilir.

Kolonoskopi için verilen ilgili gün ve saatte öncelikle hastanın tansiyonu ölçülür. Daha sonra hastaya işlemin yapılmasına olanak sağlayacak şort giydirilir. Hastaya damar yoluaçıldıktan sonra sol yanı üzerine yatırılır. Damar yolundan verilen ilaçlar hastanın olabildiğince az ağrı hissetmesini sağlar. Çok zorunlu olmadıkça hastaya genel anestezi uygulanmaz. İşlem sırasında hastanın nabzı ve oksijen seviyesi ilgili cihazlar tarafından takip edilir.

Kolonoskopi işleminde öncelikle makat bölgesindeki kaba etler yana doğru açılır. Sağ işaret parmağına alınan kayganlaştırıcı jel ile parmak makatın içine sokularak makat muayene edilir. Yapılan muayenenin ardından kolonoskopi aleti dikkatli bir şekildemakatın içine doğru itilir. Kolonoskopi aleti ile makattan başlanılarak sırasıyla rektum,rektosigmoid bölgesigmoid koloninen kolontransvers kolonçıkan kolon geçilerek son olarak çektuma kadar ulaşılır. Çektum adı verilen bölge; kalın bağırsağın ince bağırsakla birleştiği bölgedir. Kolonoskopi işlemi sırasnda gerek duyulursa patolojik inceleme için örnekler alınabilir. Ayrıca sizin için sonradan büyük sorunlara neden olabilecek polip, lezyon ve küçük boyutlu tümörler gözlemlenirse bunlar kolonoskopik inceleme sırasında alınabilir. Ancak bu tip işlemler oldukça kolay ve ağrısızdır.

Kolonoskopi işlemi 15 dakika sürebileceği gibi 60 dakika da sürebilir. İşlem sırasında sakinleştirici ilaç verildiğinden o gün araba kullanılmaması önerilir. İlacın etkisiyle hastanınrefleksleri uzar, kendini yorgun hisseder ve sağlıklı karar verme güdüsü baskılanır. Bu nedenle işlem günü hasta yalnız bırakılmamalıdır. Ayrıca işlem günü hasta işe gitmemeli, önemli kararlar almamalıküçük çocukların sorumluluğunu almamalı ve alkol kullanmamalıdır. İşlem sonrasında kısa süren bir gaz şikayeti söz konusu olabilir. Ancak bu durum bağırsağın daha iyi gözlemlenmesi adına verilen havadan kaynaklanır. Bu nedenle hasta gün boyunca gaz yapan gıdalardan kaçınmalıdır.

Blog