Yüz Dolgusu

Op. Dr. Gulden Ozden

Yaşamına Değer Kat.

Bize Ulaşın

0544 502 16 26
Uygulamalar

Yüz dolgusu, yüze hacim kazandırmak, kırışıklıkları azaltmak veya dudakları dolgunlaştırmak gibi pek çok alanda kullanılabilen bir uygulamadır. Uygulamalarda kullanılan pek çok farklı malzemelerden yapılmış yüz dolgusu türü bulunmaktadır. Bunların bazıları geçici dolgu bazıları ise kalıcı dolgu olarak adlandırılmaktadır.

Yüz dolguları içerisinde en yaygın olarak kullanılan temel madde hyaluronik asittir. Hyaluronik asit, dokularda doğal olarak oluşabilen, cildin nemli kalmasını sağlayan etken bir maddedir.

Yüz dolgusu uygulaması sırasında cilde enjekte edildiğinde işlemin yapıldığı bölgeye hacim kazandırırken, kırışıklık görünümünü de azaltmaya yardımcı olur. 

Yüz dolgusu uygulamaları sırasında kullanılabilen diğer maddeler ise, kalsiyum hidroksiapatit ve yağdır. Kemiklerde ve dişlerde yer alan doğal olarak oluşan bir maddeden yapılır. 

Yüzü dolgunlaştırmak için yağ enjeksiyonları da kullanılabilir, ancak zaman içerisinde yağın vücut tarafından yeniden emilme riski bulunmaktadır. Bu tür yüz dolguısu uygulamalarına ise, geçici yüz dolgusu adı verilir.

Yüz dolgu maddeleri genellikle ince bir iğne kullanılarak uygulamanın yapıldığı bölgeye enjekte edilir. Yüz dolgusu uygulaması başlamadan önce enjeksiyon bölgesi uyuştularak yapılır. Çoğu yüz dolgusu birkaç ay sürer, ancak bazılarının sonuçları korumak için zamanla yeniden enjekte edilmesi gerekebilir.

Uygulama bölgesinde morarma, şişme ve kızarıklık gibi yüz dolgusu ile ilişkili bir takım potansiyel yan etkiler vardır. Fakat, bu yan etkiler genel olarak geçicidir. Birkaç gün veya bir hafta içinde düzelebilmektedir. Nadir olarak, enjekte edilen malzemeye karşı alerjik bir reaksiyon görülebilmektedir.

Yüz dolgusunun faydaları nelerdir?

Yüz dolgularının en önemli yararlarından biri, cilde daha genç ve pürüzsüz bir görünüm kazandırmaya yardımcı olabilmesidir. Yüz dolgu maddeleri, yara izlerinin, sivilce izlerinin ve diğer lekeleri iyileştirmek amacıyla da kullanılabilir. Bunun yanında, yüz dolgu maddeleri yanaklara, dudaklara  ve yüzün diğer bölgelere hacim kazandırmaktadır. Bu da yüzün daha genç ve simetrik görünmesini sağlar. Piyasada en çok tercih edilen yüz dolgu maddeleri ise şunlardır;

 • Hyaluronik Asit Dolgu Maddeleri: Hyaluronik asit vücutta kendiliğinden üretilen bir maddedir. Cildin nemli ve dolgun kalmasını sağlamaktadır..
 • Kalsiyum hidroksiapatit Dolgu Maddeleri:Kalsiyum hidroksiapatit, kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olmak için kullanılabilen bir yüz dolgu maddesi türüdür. Kemiklerde ve dişlerde bulunan doğal olarak oluşan bir maddeden yapılır ve cildin görünümünü iyileştirmenin güvenli ve etkili bir yolu olarak kabul edilir.

Yağ Transferi Dolguları: Yağ transferi, vücudun başka bir bölgesinden yağ hücrelerinin alınıp yüze enjekte edilmesi işlemidir. Bu yanaklara, dudaklara ve yüzün diğer bölgelerinin hacim kazanmasını sağlar.

İletişim formu
Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bize ulaşın

Sıkça Sorulan Sorular

 • Yüz dolgusu uygulaması yaptırmak isteyen kişilerin, malzemelere alerjisinin olup olmadığı tespit edilmelidir  Kişilerin alerjisi olması durumunda yüz dolgusu yaptırmamalıdır. 
 • Belirli cilt rahatsızlıkları olanlar ve dolgu bölgesinde aktif enfeksiyon bulunan kişiler. 
 • Daha önce yüz ameliyatı geçirmiş kişiler de yüz dolgusu komplikasyonları için risk altında olabilir.

Doktorunuz yüzünüzü inceler ve görünümdeki sorunları tespit eder. Ardından, İstek ve şikayetlerinizi dinler. Yüzünüzdeki belirlenen noktalara, dolgu maddesinin enjekte edilmesi için uygun enjeksiyon bölgelerini işaretler. Enjeksiyon bölgeleri, antibakteriyel maddeler ile temizlenir. Enjeksiyon işlemi sırasında ağrı hissetmemeniz için dilerseniz, anestezik krem kullanılabilir. Tam olarak ağrısız olmasa da, enjeksiyonlar genel olarak kolayca tolere edilir.. Enjeksiyon işaretlenmiş her bölgeye uygulanırken yalnızca birkaç dakika sürer. Uygulamaların yapılacağı alanlara  bağlı olarak, tüm süreç 15 dakikadan 1 saate kadar sürebilir..

Farklı malzemelerde bulunan yüz dolgusu maddeleri, yaşlanmanın değişen semptomlarını tedavi etmek için farklı bölgelere enjekte edilmektedir Seçimiş olan dolguya bağlı olarak şu bölgelerde kullanılabilir;:

 • Dudak büyütme ve dudak dolgusu
 • Yüzde oluşan deformasyon ve kırışıklıkları giderme
 • Elin üstünde yer alabilen damarlı, kemiksi görüntüyü azaltmak
 • Gözaltı ışık dolgusu ile alt göz kapağının neden olduğu gözlerin altındaki gölge, morluk ve çökmeler
 • Yüzde yer alabilen akne, akne izi gibi boşlukları kapatabilme
 • Özellikle alt yüz bölgesindeki (ağız çevresi ve yanaklar) statik kırışıklıkları doldurmak veya yumuşatmak

Blog